Description
Noble Hall’s grand, wide planks and wire-brushed surface lend a tone of strength and heritage. Engineered White Oak with UV Aluminum Oxide Finish.
Noble Hall’s grand, wide planks and wire-brushed surface lend a tone of strength and heritage. Engineered White Oak with UV Aluminum Oxide Finish.
| Color | Baroness, Countess, Duchess, Eminence, Majesty, Regal, Reine, Sovereign |
|---|---|
| Plank Width | 7" |
| Plank Thickness | 1/2" |
| Veneer Thickness | 1.2 mm |
| Finish | UV Aluminum Oxide |
| Sq. Ft. Per Carton | 27.59 |
| Surface Texture | Wirebrushed |
| Edge Profile | Micro Bevel |
| Installation | Nail, Staple, Glue, Floating |
Reviews
There are no reviews yet.