Description
A raw finish brings forth the indigenous beauty of this white oak’s natural knots and grains. Engineered White Oak with UV Aluminum Oxide Finish.
A raw finish brings forth the indigenous beauty of this white oak’s natural knots and grains. Engineered White Oak with UV Aluminum Oxide Finish.
| Color | Grove Smooth, Orchard Smooth, Thicket Smooth, Willow Smooth, Woodland Smooth |
|---|---|
| Plank Width | 8.66" |
| Thickness | 1/2" |
| Veneer Thickness | 2 mm |
| Finish | UV Aluminum Oxide |
| Sq. Ft. Per Carton | 35.99 |
| Surface Texture | Smooth |
| Edge Profile | Micro Bevel |
| Installation | Nail, Staple, Glue, Floating |
Reviews
There are no reviews yet.